تبلیغات

حدیث روز

وبلاگ تخصصی ماهی های اکواریومی و زینتی - معرفی ماهی گوپی
وبلاگ تخصصی ماهی های اکواریومی و زینتی
بررسی بیماریها و شیوه نگهداری ماهی های اكواریومی
بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 6 اسفند 1389
برای نگهداری از ماهی گوپی توصیه می شود آكوارومی كوچك با حجم 20 گالن همراه با مقدار زیادی گیاه آكواریومی نظیر java Fern و java Moss استفاده شود. گیاهان فوق مقاوم هستند و می توانند تركیبات آب سخت را كه برای گوپی ها مطلوب است تحمل كنند.
گوپی ها از وابستگان مولی ها پداتی ها و دم شمشیری ها هستند كه نام خانواده این گونه Poeciliidae می باشد. همه آنها زنده زا هستند به این معنی كه بچه زا می باشند. این ماهیها گونه هایی هستند كه بین آنها سازگاری وجود دارد. بنابر این شما می توانید آنها را در كنار هم بدون هیچ خطری نگهداری كنید.
ماهی گوپی معمولا PH در محدوده متوسط یعنی 7 (خنثی) را ترجیح می دهد اما می تواند خود را با شرایطی پایین تر تا 6 و در نهایت تا بالای محدوده 7 (نزدیك به 8) وفق دهد و ( اگرچه آنها آب سخت را به خوبی تحمل می كنند) سختی آب می بایست در حد متوسطی باشد. هنمچنین در مقابل سختی كم مقاومت نیستند. درجه حرارت محیط نگهداری آنها می بایستی پایین تر از 75 درجه فارنهایت باشد اما می توانند درجه حرارتی مابین 60تا 80 درجه فارنهایت را نیز تحمل كنند.

بقیه در ادامه مطلب
از گوپی ها استفاده گسترده ای برای كنترل پشه می شود و به عنوان غذای این ماهی پشه هایی كه تهدیدی برای انتقال بیماری مالاریا هستند را می توان استفاده كرد. شما می توانید در آكواریوم خانه خود به گوپی ها غذاهای خشك شده فریزری لارو قرمز رنگ پشه های ریز توبی فیكس میگوی آب شور و همچنین غذاهای آماده كه حاوی حجم بالای سبزیجاتی نظیر Spirulina است بدهید

هیچگاه به آنها بیشتر از آنچه كه در 1 دقیقه می توانند بخورند غذا ندهید. باقیمانده غذایی كه خورده نمی شود تجزیه شده و مخزن را آلوده می كند. اگر بخشی از غذای آنها خورده نشد آنها را جمع آوری كنید. به گوپی هایتان در وعده های كمتر مثلا 2 دفعه در طول روز غذا دهید.

گوپیها را با ماهی Betta (نوعی ماهی آكواریومی) یا دیگر ماهیهایی كه جنبش و حركت كمی دارند نگهداری نكنید زیرا آنها به باله های خودشان صدمه خواهند زد. همچنین ممكن است به خودشان آسیب برسانند.
بنابراین بهترین راه این است كه چندین گوپی را بصورت زوجی برای كاهش حالت تهاجمی و جنگجویی ماهیها در آكواریوم با هم نگهداری كنید.
ماهی گوپی نر باله های بلندتر با رنگهای جالب توجهی دارد و بقیه خصوصیات ظاهری اش نسبت به ماده كه معمولا بزرگتر است برابری دارد.
گوپیها در آبهایی كه كیفیت بهتری دارد سالم تر خواهند بود. برنامه غذایی مناسب همراه با آبی كه زود به زود تعویض شود محیطی سالم تر را ایجاد می كند. بهترین مقدار تعویض 10 تا 15 درصد آن هر هفته یا 20 تا 25 درصد در هفته های بعد توصیه می گردد.
تكثیر گوپی ها خیلی آسان است. در حقیقت تنها چیزی كه نیاز است یك نر همراه 2 ماده می باشد. حال ممكن است این سوال در ذهن شما بوجود آید كه چرا فقط 1 ماده مورد نیاز نیست این مسئله به این خاطر است كه گوپی های نر بیشتر وقت و نیرویشان را صرف جلب توجه كردن ماده ها می كنند. بنابراین بهتر است كه در ازای 1 نر دو ماهی ماده موجود باشد تا ماده ها هر از چند گاهی فرصت استراحت داشته باشند.
گوپی نر گوپی ماده را بارور می كند. به این صورت كه از باله مخرجی اش یا همان منفذ تناسلی استفاده كرده و این كار را انجام می دهد. ماده هایی كه باردار می باشند معمولا در محیط تاریك ظاهر می شوند و اطراف مخرج و همینطور بدنشان افزایش حجم پیدا می كند.

ما توصیه می كنیم كه ماهی های ماده باردار را از داخل ماهی دان به مخزن زایشگاه برای تولد بچه هایشان انتقال دهید.

اگر بعد از تولد نوزادان بالغین را از داخل جعبه زایمان خارج نكنید بزرگترها نوزادان را خواهند خورد (حتی اگر مادرشان باشد).

این ماهی با سایر ماهیهایی كه همگی در رده زنده زا ها هستند مانند:
تتراها رازبوراها گورامی ها ماهیان رنگین كمان گریدوراس ها پلكوها لوچ ها گورامی دارف (كوتوله) و گربه ماهیان كوچك سازگاری دارند.
طبقه بندی: ماهی های اب شیرین ارام،  ماهی های زنده زا،  عکس ماهی،  عکس ماهی اب شیرین، 
برچسب ها: ماهی گوپی، ماهی زنده زا، معرفی ماهی، بچه زا،
ارسال توسط محمد علی کاظمی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ چیست؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی