تبلیغات

حدیث روز

وبلاگ تخصصی ماهی های اکواریومی و زینتی - حلزون در آكواریوم ، مفید یا مضر ؟
وبلاگ تخصصی ماهی های اکواریومی و زینتی
بررسی بیماریها و شیوه نگهداری ماهی های اكواریومی
بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 4 بهمن 1389

گونه های حلزون

از شایع ترین حلزون های آفت ، حلزون Rams Horn است . حلزون سیب (Ampullaria  ) كه به اندازه ی یك گریپ فروت رشد می كند ، اغلب به عنوان جلوه ای برای آكواریوم معرفی می شود ، در حالی كه حلزون شیپوری ( Trumpet ) با مشخصه ای شیپور شكل با پیچ خوردگی بین شن ها پنهان شده ، سبب انتقال اكسیژن بین شن ها شده و از هدر رفتن آن به سبب گرفتگی جلوگیری می كند.

گونه های حلزون

از شایع ترین حلزون های آفت ، حلزون Rams Horn است . حلزون سیب (Ampullaria  ) كه به اندازه ی یك گریپ فروت رشد می كند ، اغلب به عنوان جلوه ای برای آكواریوم معرفی می شود ، در حالی كه حلزون شیپوری ( Trumpet ) با مشخصه ای شیپور شكل با پیچ خوردگی بین شن ها پنهان شده ، سبب انتقال اكسیژن بین شن ها شده و از هدر رفتن آن به سبب گرفتگی جلوگیری می كند.

حلزون شیپوری - Trumpet Snails

 

بر خلاف بیش تر حلزون های مرتبط با حلزون شاخ قوچی ( Rams Horn ) و حلزون تالاب ( Pond Snail ) ، حلزون شیپوری به گیاهان آسیبی نمی رساند و اغلب توسط نگه دارندگان ماهی به عنوان نشانه ای از سلامت آكواریوم محسوب می شود .  به استتثنای حلزون سرگردان ( lymeaea ovata peregrai ) كه به سبب تولید یك ماده ی سمی می تواند سبب تشنج ماهی ها شود .


حلزون دریاچه

 

چگونه آن ها را بدست آوریم ؟

حلزون ها معمولاً به صورت تصادفی و با معرفی گیاه طبیعی به آكواریوم منتقل می شوند . آن ها تخم های ژله ای دارند كه روی برگ های گیاهان رهایشان می كنند .

پیشگیری :

می توان با حمام گیاهان تازه وارد در محلول پتاسیم پرمنگنات ( در داروخانه ها موجود است ، به اندازه ای استفاده شود كه آب صورتی كم رنگ شود )  یا استفاده از كشنده های تجاری حلزون به مدت چند ساعت از ورود حلزون به تانك جلوگیری كرد .

توجه : پرمنگنات یك اكسید كننده ی قوی بوده و می تواند هر چیزی كه با آن تماس می گیرد را بسوزاند . استشمام و یا بلعیدن پرمنگنات خطرناك است .


حلزون Rams Horn

 

چرا آن ها می مانند ؟

حلزون در محیط آكواریوم رشد می كنند ، چون در آن جا غذا به اندازه ی كافی موجود است . غذادهی بیش از حد به ماهیان اغلب مشكل ساز است و اگر جمعیت حلزون های تانك شما در حال افزایش است ، نیاز به كاهش غذادهی به ماهی هایتان دارید . آن ها به ماهی های شما آسیب نمی رسانند ، چنانكه جمعیت آن ها رو به افزایش است نشان می دهد غذادهی شما به ماهی ها بیش از مقدار مورد نیاز است .

آیا آن ها مفیدند ؟

حلزون ها برای یافتن غذا ، جلبك ها را می تراشند ، پس كلونی كوچكی از آن ها نمی تواند نگران كننده باشد . در واقع آن ها با خوردن غذای اضافی به نفع شما عمل می كنند ، حتی سرگرم كننده هستند و می توانند جلوه ی طبیعی تری به آكواریوم شما بدهند . برخی از گونه ها با پنهان شدن در بستر تانك از فشرده شدن جلوگیری كرده و حتی به دفع ماهی های مرده هم كمك می كنند . با این حال تمام موجودات زنده از جمله حلزون فضولات تولید می كنند و تعداد زیادی حلزون می توانند به سرعت كیفیت آب را كاهش دهند . برخی گونه های حلزون هم گیاه ها را تخریب می كنند .


حلزون شاخ قوچی - Rams Horn

 

حلزون های شاخ قوچی یا Rams Horn ، حلزون هایی قهوه ای رنگ هستند كه صدف یا لاك آن ها شبیه شاخ قوچ است . این حلزون ها توسط گیاهان وارد تانك شده و علاوه بر تكثیر سریع و در نتیجه كاهش كیفیت آب ، گیاهان برگدار را هم تخریب می كنند .

چگونه آن ها را از تانك حذف كنیم ؟

روش های فیزیكی ، بیولوژیكی و شیمیایی مختلفی برای از بین بردن حلزون ها وجود دارد .


لوچ دلقك - Clown Loach

 

1- اگر تانك را تازه راه اندازی كرده اید بهترین و طبیعی ترین روش استفاده از ماهی های حلزون خوار است .  بهترین ماهی ها برای این كار لوچ ها (  Loaches ) هستند .

لوچ دلقك از محبوب ترین لوچ های حلزون خوار است و معمولاً كار خود را به خوبی انجام می دهد . اگر با توجه به اینكه لوچ های دلقك تا 30 سانتی متر رشد می كنند در تانك فضای كافی ندارید ، لوچ های پاكستانی (Pakistan Loach  ) یا گوره خری ( Zebra Loach  ) انتخاب مناسبی هستند . گربه ماهی های خاص مانند (  Dorids ) یا بانجو كت فیش (  Banjo Catfish ) هم حلزون ها را می خورند .


لوچ گوره خری - Zebra Loach

 

2- با این كه با حذف روزانه ی آن ها از تانك نمی توانید حلزون ها را پاكسازی كنید ولی این كار در كنترل جمعیت آن ها موثر است . طعمه گذاری اغلب جواب می دهد به این صورت كه یك تكه خیار و یا كاهو را شبانه در تانك قرار دهید ( سنگ یا وزنه ای روی آن ها قرار دهید كه در بستر بمانند و بالا نیایند ) ، حلزون ها روی آن ها جمع شده و شما می توانید با حذف آن ها از تانك ، حلزون ها را هم خارج كنید .

توجه : استفاده از خیار ممكن است سبب تاری آب تانك شود كه با سیفون كردن آب تانك از بین می رود .

برای جلوگیری از خورده شدن كاهو یا خیار توسط ماهی ها هم می توانید آن را در یك بطری تمیز قرار داده و یا آن را زیر یك بشقاب وارونه قرار دهید .

3- استفاده از محصولات شیمیایی توصیه نمی شود ، چون هر ماده ای كه می تواند حلزون ها را بكشد ، برای گیاهان و ماهی ها هم خطرناك است . اضافه كردن مواد شیمیایی به تانك همیشه خطرناك است ، مگر اینكه دقیقاً بدانید ماده ای كه اضافه می كنید ، آنگونه كه شما می خواهید عمل می كند . بسیاری از مواد كشنده ی حلزون از مقدار زیادی مس استفاده می كنند كه نتیجه ی استفاده از آن مرگ حلزون ها و پوسیدگی پوسته های آن ها است كه سبب بالا رفتن سطح آمونیاك آب می شود .  پس برای جلوگیری از مرگ ماهی ها باید مقداری از آب تانك را با آب جدید جایگزین كنید . عاقلانه است كه تعویض روزانه 10 درصد از آب را تا یك هفته ادامه دهید و در این مدت میزان آمونیاك آب را با كیت های مخصوص اندازه گیری كنید .

بدیهی است این روش می تواند به بهترین وجه حلزون ها را از بین ببرد .ارسال توسط محمد علی کاظمی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ چیست؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی