تبلیغات

حدیث روز

وبلاگ تخصصی ماهی های اکواریومی و زینتی - بیماری قارچ دهان
وبلاگ تخصصی ماهی های اکواریومی و زینتی
بررسی بیماریها و شیوه نگهداری ماهی های اكواریومی
بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 13 بهمن 1389

بیماری قارچ دهان - Mouth Fungus

نام بیماری : قارچ دهان ( Mouth Fungus )

 اگرچه این بیماری قارچی نیست و توسط باکتری Chondrococcus columnaris که باکتری عامل بیماری کلومناریس است ، ایجاد می شود اما به این دلیل به این نام خوانده می شود که همانند قارچ در بدن ماهی ظاهر می شود .

بیماری کرک پشمی یک واژه ی عمومی است که بیش تر برای بیماری های قارچی که در پوست بدن ، باله ها و دهان اثر می کنند به کار می رود که رایج ترین نوع قارچ در این عفونت Saprolegnia و Achyla می باشد .

Achyla زیر میکروسکوپ

Saprolegnia زیر میکروسکوپ

علائم بیماری : کرک پشمی سفید یا خاکستری رنگ که شباهت زیادی به تکه های رشته ای پنبه دارد در اطراف دهان ماهی رشد می کند که این تومور های سفید بیش تر در جاهایی که قبلاً انگل رشد کرده و یا آسیب دیدگی وجود داشته ظاهر می شوند .

ماهی مبتلا به بیماری قارچ دهان

پیشگیری :

1- چک کردن منظم میزان آمونیاک ، نیتریت ، و نیترات آب تا در صورت نیاز از افزایش آمونیاک و نیتریت در آب تانک جلوگیری شود . ( با فیلتراسیون درست آمونیاک ، نیترنیت و نیترات محلول آب نمی توانند از حد معمول افزایش یابند . )

2- هرگز بیش از اندازه به ماهی ها غذا ندهید .

3- هرگز از غذاهای فاسد شده برای تغذیه ی ماهی ها استفاده نکنید .

4- از غذاهای دریایی مثل دافنی ، توبیفکس (Tubifex  ) و ... برای تغذیه ی ماهی ها استفاده نکنید .

5- همیشه ماهی های مشکوک به بیماری را در محلول میکسازین ( Myxazin ) قرنطینه کنید .

6- از کاهش ویتامین در بدن ماهی با استفاده از Vitazin جلوگیری کنید .

مولتی ویتامین ویتازین - Vitazin Multi Vitamin Supplement

توجه : عامل بیش تر بیماری ها استرس بوده که در صورتی که از استرس در ماهی ها جلوگیری شود دیگر شاهد ماهی های بیمار نخواهید بود .

استرس می تواند عامل شیمیایی ( pH و نیتروژن ) ، فیزیکی ( دما و کمبود اکسیژن ) ، بیولوژیکی یا زیستی ( غذاهای کم ارزش و کمبود  ویتامین ) و روانی ( پرخاشگری سایر ماهی ها و لمس ماهی ها با دست ) داشته باشد که می توان به راحتی از آن جلوگیری کرد .

جلوگیری از استرس = جلوگیری از بیماری ماهی ها

درمان :

1- کیفیت آب را افزایش دهید و میزان باکتری ها را به وسیله HumAquat کاهش دهید یا برای درمان از میکسازین ( Myxazin ) استفاده کرده و وسایل آکواریوم را خوب بشویید . در طی درمان هم هوادهی و فیلتراسیون تانک را افزایش دهید .

داروی Myxazin P

2- ماراسین ( Maracyn ) ، متیلن آبی ( Methyl Blue ) ، داروی قارچ ( ( Fungus Cure و ضدقارچ جنگلی ( Jungles Fungus Elminator ) در درمان عفونت های داخلی و خارجی موثرند و آنتی بیوتیک هایی مثل ماراسین 1 و 2 ( Maracyn I & II )  هم برای درمان قارچ دهان به کار می روند .

داروی متیلن آبی - Methyl Blue               داروی ماراسین - Maracyn

داروی ضدقارچ جنگلی - Jungles Fungus Elminator       داروی قارچ - Fungus Cure 

3- استفاده از نمک که در صورتی که همه ی ماهی ها به بیماری مبتلا باشند درمان در تانک اصلی و در صورتی که تعدادی از ماهی ها بیمار باشند درمان در تانک قرنطینه انجام می شود .

توجه : در صورتی که تنها ماهی های مولی شما مبتلا به غشاء ( تار ) سفید خاکستری روی دهان شده اند قبل از درمان 10 تا 20 درصد آب تانک را کاهش داده و 10 درصد آب شور به تانک اضافه کنید .
طبقه بندی: ماهی های تخم گذار،  ماهی های اب شیرین ارام،  ماهی های اب شیرین گوشت خوار،  بیماریهای ماهی های اب گرم،  ماهی های زنده زا،  بیماریهای ماهی های اب شیرین،  بیماریهای ماهی های اب سرد، 
برچسب ها: ماهی، بیماری، درمان، عکس،
ارسال توسط محمد علی کاظمی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ چیست؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی